.:: PARTNERSKIE ODWIEDZINY ::.
.:: RAVENSBURG, 2008 ::.


Tak jak, przez ostatnich 19 lat, również w 2008 roku, w dniach od 3 do 9 sierpnia br. miało miejsce spotkanie grupy młodzieżowej i rodzin z Katolickiej Ogólnej Parafii Ravensburgu z grupą młodzieży i rodzin skupioną przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Wojciecha w Poznaniu. Tym razem Polacy byli goszczeni przez rodziny z Ravensburga i Weingarten. Koszty programu w większości ponoszone były przez osoby (rodziny) Polskie i Niemieckie uczestniczące w wymianie, przy wsparciu finansowym organizacji Polsko- Niemieckiej Wymiany Młodzieży.
Gorące powitanie grupy z przyjaciółmi z Ravensburga, wraz z jej liderem p. Rudolfem Ege miało miejsce w sobotę, w godzinach późno popołudniowych, już zaraz po przyjeździe do Ravensburga, na parkingu. Po zakwaterowaniu w rodzinach i krótkiej nocy, młodzież niemiecka oraz grupa młodzieży polskiej oraz rodziny spotkały się na wspólnej niedzielnej Mszy św. w kościele Liebrauenkirche w Ravensburgu, koncelebrowanej przez księdza z tamtejszej parafii oraz proboszcza parafii p.w. św. Wojciecha. Tam też nastąpiło oficjalne powitanie grupy parafian z Poznania przez Rudolfa Ege.
Po Mszy św. rodziny odbyły krótki spacer po uroczych uliczkach ravensburskiej starówki.
Po obiedzie w rodzinach całą grupa- młodzież polska i niemiecka wraz z rodzinami udali się autokarem do Hopfen Museum (Museum Chmielu) w Tetnang. Oprócz zwiedzenia interesujących maszyn i urządzeń piwowarskich, stosowanych dawniej i obecnie, grupa wędrowała ścieżka chmielową, degustując różne marki piw- od pszennych niepasteryzowanych młodych do dojrzałych pasteryzowanych.
W poniedziałek (4 sierpnia br.) młodzież wyruszyła autokarem do Muzeum Celtów „Heuneburg”. Po zwiedzeniu atrakcyjnego skansenu kolejnym punktem programu był spływ łodziami po Dunaju, od miejscowości Riedlingen do Rechtenstein. Tutaj młodzież polska i niemiecka mogła sprawdzić swoje umiejętności wodniackie, jak i sprawność fizyczną. Przy tej okazji było wiele momentów radosnych.
Następnego dnia, zaraz po śniadaniu młodzież pod wodzą liderów grup- Moniki Cabrio (niemieckiej) i Kasi Kosickiej (polskiej) wyruszyła na 4- dniowy obóz integracyjno-turystyczny do Domu Ravensburskiego w Steibis (w Alpach). W programie, oprócz zwiedzania okolicy- spacerów i pieszych wędrówek, m.in. do okolicznych wodospadów czy kąpielach w jezierze Alpsee przewidziane były wspólne rozmowy, dyskusje, śpiewy. W rozmowach nawiązano do szczególnie znaczących wydarzeń w naszej historii na przestrzeni ostatnich lat.
Doniosłym wydarzeniem było spotkanie grupy polskiej i niemieckiej w dniu 7 sierpnia br. w sali posiedzeń ratusza w Ravensburgu z burmistrzem miasta. Okazją do takiego uroczystego spotkania był fakt, iż w tym roku minęło właśnie 20 lat od czasu zainicjowania spotkań rodzin niemieckich z polskimi przez pana Rudolfa Ege. Na to spotkanie w ratuszu dojechał radny miasta Poznania Wojciech Kręglewski, który w imieniu Prezydenta Miasta Poznania, Ryszarda Grobelnego wręczył Rudolfowi Ege Nagrodę Wielkiej Pieczęci Miasta Poznania w uznaniu Jego aktywnej działalności na rzecz rozwoju przyjacielskich stosunków między mieszkańcami Poznania i Ravensburga.


    Wręczenie Nagrody Wielkiej Pieczęci Miasta
    Poznania p. Rudolfowi Ege (pierwszy z lewej)


    Grupa podczas dyskusji w domu gminnym.

W piątek 8 sierpnia br. w sali przykościelnej „Liebfrauen” miało miejsce spotkanie z prof. dr Bertholdem Löfflerem, który wygłosił referat na temat: „Europa- duży dom”. Po spotkaniu wywiązała się dyskusja. Dyskutowano o poszerzeniu UE o nowe państwa, m.in. o Turcję. Jednak dyskusję zdominowała agresja Rosji na Gruzję.
Następny dzień (sobota), ostatni dzień pobytu w Ravensburgu, również był pełen atrakcji- zaraz po śniadaniu cała grupa udała się autokarem do Unteruhldingen, nad Jezioro Bodeńskie, gdzie zwiedzano odtworzoną na palach osadę od epoki żelaza do epoki brązu (4000 do 850 r.p.n.Ch.).



            Osada na palach


    ks. kanonik Marek Kaiser i Rudolf Ege
        podczas wspólnych śpiewów

Stamtąd przepłynięto statkiem do miejscowości Überlingen, gdzie zwiedzano m.in. katedrę św. Mikołaja z przepięknym drewnianym ołtarzem Sakramentshaus oraz sale historycznego ratusza
Tradycyjnie już, spotkanie z przyjaciółmi z Ravensburga zakończył „Kolorowy wieczór”, podczas którego obejrzeliśmy wspólnie wykonaną przez młodzieży polską i niemiecką inscenizację, a przy wspólnym posiłku rozmawiano, śpiewano, przypominano wspólnie spędzone ostatnie dni, jak i spotkania z lat wcześniejszych.

     Do zobaczenia w 2010 r., w Poznaniu! 

          Bolesław Psuja- lider grupy polskiej